Ważne jest, aby utrzymać prawidłowe pH środowiska korzeni, aby zapobiec problemom ze składnikami odżywczymi.

Najłatwiej jest sprawdzić pH wody przed podlaniem roślin lub dodaniem wody do zbiornika. Istnieją pewne rodzaje hodowli, na przykład podczas uprawy konopi w organicznej kompostowanej glebie, w których nie musisz sprawdzać poziomu pH, chyba że napotkasz problemy. Dzieje się tak, ponieważ przy odpowiedniej kompostowanej glebie, w rzeczywistości masz do dyspozycji kolonię mikroorganizmów żyjących w glebie, która zadba o odpowiednie pH i łatwiej dostarczy składniki odżywcze do korzeni roślin. Jest to jednak rzadki wyjątek od zasady testowania poziomu pH i prawie wszyscy hodowcy muszą regularnie sprawdzać i utrzymywać poziom pH, aby uzyskać udaną uprawę, i jest to czynnik konieczny do uzyskania dobrych zbiorów. Jednak w pomieszczeniach uprawa roślin indoor nawozy są niezbędne dla zdrowych i silnych roślin. Podczas hodowli konopi bardzo ważne jest regularne sprawdzanie poziomu pH

Niektórzy hodowcy zawsze będą mieli szczęście i z powodzeniem wyhodują rośliny bez testowania poziomu pH swojej wody, ale większość ludzi, którzy nie testują pH, zacznie dostrzegać oznaki niedoborów składników odżywczych i inne problemy ze wzrostem roślin.

Jeśli pH u korzeni rośliny jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, Twoje rośliny nie będą w stanie prawidłowo wchłaniać składników odżywczych. Nawet jeśli rośliny dobrze sobie radzą na etapie wegetacji, konopie są bardziej wybredne i podatne na problemy w fazie kwitnienia. Wielu hodowców może bez problemów dotrzeć do etapu kwitnienia bez testowania pH, a następnie są zaskoczeni, że zaczynają mieć problemy ze składnikami odżywczymi, gdy tylko rośliny zaczną pączkować. Aby mieć pewność, że to się nie przytrafi, ważne jest, aby nabrać nawyku sprawdzania poziomu pH od samego początku. Jak widać hodowla marihuany nie jest łatwą sprawą i nie zawsze kończy się powodzeniem. Nawet jeśli dostępne są odpowiednie ilości składników odżywczych, rośliny po prostu nie mogą ich wchłonąć, jeśli pH nie znajduje się w odpowiednim zakresie. Naprawdę łatwo i szybko można nauczyć się sprawdzać i regulować pH wody, a w sprzedaży znajdziemy zestawy do testów poziomu pH stworzone specjalnie do tego celu.